TREŚCI VIDEO W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH

Jaka jest przyszłość treści video w SM

Jak wynika z analizy Google, coraz więcej osób używa smartfonów (w Polsce ok. 66%) do wszelkich czynności, jakie jeszcze 5 lat temu wykonywały za pomocą komputera czy laptopa. Do tego wiele osób przyzna nam rację, że bez smartfona są jak bez ręki. Przeglądanie Facebooka, codzienna prasówka, sprawdzanie dojazdu, czy rezerwacja biletów są codziennością dla aktywnych użytkowników. Dla marketerów otwiera to nowe horyzonty na dotarcie z komunikacją reklamową.

Coraz więcej możliwości

Powstają ciekawsze kreacje i formaty reklamowe wykorzystujące coraz szersze możliwości telefonów, na samym Facebooku mamy kanwę, której nie znajdziemy na komputerze. Smartfony mają także wpływ na to, jaki format treści wideo staje się coraz popularniejszy. Jeszcze kilka lat temu spotykaliśmy się ze stwierdzeniem „vertical video syndrome” i krytyką autorów tego typu nagrań. Teraz coraz więcej korzyści widzimy przy wykorzystaniu wideo w orientacji pionowej, nie poziomej, szczególnie głośno jest w ostatnim czasie o tego typu zmianie w popularnych mediach społecznościowych. Wertykalnie nagrane filmiki zajmują cały ekran smartfonu, są wygodniejsze w odbiorze, nie wymuszają na użytkowniku przekręcenia telefonu, dzięki czemu może ona lepiej skupić się na jego przekazie. A co najważniejsze dla reklamodawców – post zajmuje więcej miejsca na wallu, dlatego jest większe prawdopodobieństwo, że ktoś go obejrzy.

Jak będą wyglądać formaty reklamowe?

Nam w głowie pojawia się pytanie – czy wprowadzenie reklam na Facebooku wpłynie na format, w jakim kręcone są klipy reklamowe? Przewidujemy, że tak! Będziemy spotykać się albo z dwoma wersjami reklamy, albo ich kadrowanie będzie skupione na kwadracie. Wybiegające poza jego krawędzie kadry będą jedynie tłem niemającym wpływu na przekaz. Przy tym mogą one zostać ciekawie wykorzystane, np. jako dodatkowa treść dedykowana pod urządzenia, na których spot jest oglądany. My już mamy swoje pomysły na wykorzystanie tych martwych punktów między platformami horyzontalnymi i wertykalnymi.