Rola fotografii produktowej

Rosnąca w szybkim tempie popularność zakupów w Internecie z jednej strony jest wodą na młyn dla właścicieli witryn e-commerce, z drugiej zaś wyścigiem z konkurencją i zmieniającymi się wymaganiami Klientów. Doskonały produkt w dobrej cenie to podstawa, bardzo ważna jest również jego odpowiednia prezentacja, która wpływa na pierwsze wrażenie konsumentów. Kampanie marketingowe pozycjonują markę i produkt na rynku oraz przekierowują zainteresowanie Klienta wprost do sklepu, gdzie podejmuje on decyzję zakupową. Na tym etapie procesu zakupowego największe znaczenie ma informacja o produkcie oraz jego skuteczna prezentacja. Informacja powinna odpowiadać na wszystkie pytania dotyczące produktu, wiadomo jednak, że Klient kupuje oczami, dlatego bardzo ważna rolę odgrywa sposób jego przedstawienia.

Jak atrakcyjnie pokazać produkt na stronie?

Podstawowym zadaniem fotografii produktowej, jest przedstawienie cech użytkowych produktu, jego zastosowania, wyglądu, cech wyróżniających , a także podkreślenie walorów estetycznych, elegancji i niepowtarzalnego designu. Jeśli sklep oferuje asortyment ogrodniczy, zdjęcia powinny prezentować najważniejsze funkcje i jego zastosowanie tak, by każdy oglądając je miał pełne wyobrażenie, jak to działa i do czego można tego używać. Proste zdjęcia na białym tle nie koniecznie spełnią swoją funkcję, ponieważ osoba bez doświadczenia w pracach ogrodniczych może nie znać zupełnie zastosowania produktu. Fotografie pokazujące pracę z wykorzystaniem danego narzędzia przekonają zdecydowanie skuteczniej.

Małe przedmioty

Wyobraźmy sobie jednak sprzedaż monet przez Internet. Tutaj potrzebne są zdjęcia pokazujące dokładnie, co jest wybite na monecie i w jakim ona jest stanie. Najlepszym rozwiązaniem są tutaj zdjęcia packshotowe na białym tle, ponieważ skupiają uwagę na monetach i umożliwiają porównanie kilku różnych. Fotografia pachshotowa znajdzie zastosowanie w przypadku innych drobnych przedmiotów, jak śruby, proste narzędzia warsztatowe, jak również przedmiotów występujących w wielu wariantach kolorów czy wzorów np. artykułów biurowych, drobnych przyborów AGD i prostych mebli.

Jak atrakcyjnie pokazać ubrania?

Fotografia modowa to temat niezwykle szeroki. Z jednej strony oglądamy zrealizowane z rozmachem sesje zdjęciowe ze znanymi modelkami i aktorami, z drugiej widzimy zdjęcia zrobione telefonem przez influencerów i celebrytów, które jednak dobrze spełniają swoją rolę. W sklepach internetowych oferujących odzież najczęściej spotykamy się ze zdjęciami typu lookbook – całe kolekcje ubrań, lub ich części fotografowane są na modelkach i modelach. Aranżacje do sesji zdjęciowych przygotowane są w studio lub w plenerze z udziałem stylistów i fryzjerów.  Finalnie na stronę internetową trafia kilka zdjęć każdego produktu, najczęściej ujęcie sylwetki z przodu, z tyłu i z boku oraz zbliżenia na detale. Tak wykonana seria fotografii pokazuje nie tylko fasony i kolory, ale również zestawienia z innymi produktami z kolekcji, pokazuje różne konfiguracje stroju, zachęcające do zakupu kilku pasujących do siebie stylistycznie produktów. Wysoki poziom artystyczny zdjęć podnosi dodatkowo ich wartość w oczach klienta.

W wielu sklepach odzieżowych znajdziemy również fotografie produktów na manekinach oraz tzw. Flatshot-ów, czyli zdjęć ubrań ułożonych na przygotowanym tle. Taka forma prezentacji ma na celu przedstawienie podstawowych cech, takich jak: krój, kolor, wielkość ubrań lub obuwia.  Tego typu fotografia z pewnością jest dużo tańsza w produkcji niż sesje lookbookowe, dlatego może być dobrym rozwiązaniem dla firm z mniejszym budżetem marketingowym.

Sprzedaż odzieży nie zawsze oznacza jednak konieczności wykonywania zdjęć. W przypadku, kiedy sklep sprzedaje produkty innych znanych marek, zwykle korzysta także z gotowych materiałów marketingowych.

Zrobić studio, czy zatrudnić fotografa?

Właściciele sklepów internetowych często stają przed dylematem, czy fotografować produkty we własnym zakresie, czy zlecić to fotografowi, który posiada odpowiednie umiejętności, doświadczenie i sprzęt wysokiej klasy. Niestety, za każdym razem wybór zależy od wielu czynników i przed podjęciem decyzji warto rozważyć poniższe kwestie:

  • przewidywaną ilość zdjęć wykonywanych miesięcznie/rocznie
  • czas potrzebny na naukę fotografowania
  • przestrzeń potrzebna na studio
  • wymagany poziom techniczny i artystyczny zdjęć
  • nakłady pracy przy realizacji zdjęć
  • koszt sprzętu i oprogramowania do edycji i retuszu fotografii

Wykonywanie zdjęć drobnych przedmiotów przy jednakowym ustawieniu oświetlenia lub niezbyt dużych korektach nie wymaga żmudnego procesu nauki i wysokich nakładów na sprzęt więc pozostaje kwestia czasu, który trzeba będzie na to w firmie wygospodarować. Fotografia bardziej skomplikowanych przedmiotów, takich jak szkło lub biżuteria może być jednak wyzwaniem bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia.

Większym wyzwaniem jest fotografia stylizowana. O ile w przypadku mniejszych przedmiotów jak paski, czy ozdoby wystarczy wyczucie stylu i estetyki, o tyle w przypadku mody, mebli i artykułów wnętrzarskich gdzie walory artystyczne i wysoka jakość techniczna zdjęć mają znaczenie pierwszorzędne stopień trudności może być zbyt wysoki. Fotografia taka wymaga wielu przygotowań, zgranego zespołu z wiedzą i doświadczeniem,  dlatego zwykle realizowana jest przez zawodowych fotografów lub wyspecjalizowane agencje.