Niepełnosprawni w sieci

W dzisiejszych czasach web developerzy często zapominają o osobach niepełnosprawnych, których jest  ponad 7 mln osób w  Polsce. Codzienne wyzwania pokroju braku podjazdu, czy niedostosowane łazienki dopełniają dziś nieprzystosowane strony internetowe. Zaniedbanie, które wielu kosztuje niemożność dotarcia do treści. Dziś ponad 40% serwisów publicznych nie było prawidłowo przystosowanych dla osób niepełnosprawnych. Ta ogromna liczba może się jednak wkrótce zmienić.

Czy sytuacja się zmieni?

Wszelkie prognozy na to wskazują. Przede wszystkim powstał trend zapoczątkowany przez strony rządowe, które muszą spełniać szereg norm. Seria wytycznych nazywana jest WCAG (Web Content Accessibility Guidelines). To jedna z najważniejszych norm międzynarodowych ustalających normy dzisiejszego Internetu. WCAG w 2016 roku doczekało się swoistego ulepszenia, które jeszcze bardziej restrykcyjnie podchodzi do tego tematu. Tzw. WCAG 2.1.

Jak przystosować stronę do tych standardów?

Aby nasza strona była dostępna dla osób niepełnosprawnych musi spełnić szereg warunków. Najważniejsze z nich to:

  • Umieszczenie alternatywnych tekstów w zdjęciach. Pozwala to na odczytanie treści przez programy odczytujące strony, dzięki czemu niewidoma osoba, wie co znajduje się na witrynie.
  • Odpowiednio przystosowane linki, które są w wyraźnie odmienny kolorze tak aby użytkownicy nie mieli problemu z odszukaniem ich pośród tekstu.
  • Możliwość nawigacji klawiaturą tak aby przykładowo klawisz TAB przenosił nas kolejno przez pola formularza itd. Dzięki temu nawigacja myszą nie jest potrzebna.
  • Wielkość elementów klikanych powinna być dostosowana tak aby nie pozwolić na bezproblemowe namierzenie ‘przycisku’.
  • Kolory na naszej stronie powinny zawierać odpowiedni kontrast między elementami czytanymi do tła.

Warto także dodać przykładową zmianę rozmiaru tekstu lub nawet zmianę całkowicie kontrastu strony. Pozwoli to na dokładniejszą pomoc osobom niedowidzącym.

Rodzaj pomocy

Pamiętajmy o tym, że użytkownicy są bardzo zróżnicowani i sposób ich niepełnosprawności w różny sposób oddziałuje na ich samych. Zrobienie kilku rzeczy nie sprawi, że strona będzie dostępna dla każdego. Nie oczekujmy, że każdy niepełnosprawny będzie w stanie odczytać tekst, jeżeli obok będzie sporo animowanych elementów, które są zagrożeniem dla osób cierpiących na padaczkę fotogenną. Pamiętajmy więc, że określając naszą stronę jako przystosowana dla osób niepełnosprawnych musimy wziąć odpowiedzialność za to, że jest w pełni przystosowana. Pomóc nam w tym może np. walidator online WCAG.

Podsumowanie

Projektując witrynę powinniśmy pamiętać o osobach niepełnosprawnych. Jest to duży odsetek użytkowników, który ma swoje potrzeby. Jeżeli jednak jesteśmy administratorem strony, która nie jest przystosowana powinniśmy zainteresować się tym tematem. Inaczej odsuwamy od siebie sporą ilość potencjalnych klientów naszej treści. Jeżeli jesteście zainteresowani dostosowaniem swojej strony Internetowej dla osób niepełnosprawnych, służymy pomocą. Nasi specjaliści mają wieloletnie doświadczenie w tworzeniu oraz modyfikacji stron internetowych.