Jak w pełni wykorzystać potencjał pozycjonowania dzięki SXO?

Pozycjonowanie stron www jest procesem, który wymaga przemyślanych i kompleksowych działań po stronie agencji oraz częstych wdrożeń po stronie klienta. Dodatkowo sam czas jest elementem, który ma duży wpływ na końcowe efekty. Z roku na rok lista czynników rankingowych, które mają wpływ na osiągane pozycje, jest coraz większa. Google premiuje te strony www oraz sklepy, które w jak największym stopniu spełniają oczekiwania użytkowników. Niestety wiele stron www oraz sklepów internetowych jest zaniedbanych pod zarówno pod względem dobrych praktyk SEO jak i ogólnej administracji. Właściciele nie aktualizują stanów magazynowych, nie wyłączają produktów, których nie ma na stanie lub nie aktualizują swojej oferty oraz nie tworzą unikatowych opisów kopiując w pełni opis producenta. W przypadku stron www, często treści na nich zamieszczane nie pozwalają odpowiedzieć na pytanie, czy firma coś sprzedaje, czy oferuje usługi, a może serwis. Zdarzają się strony, które wręcz wprowadzają użytkownika w zakłopotanie trudną nawigacją lub nietrafnością opisów z oferowanymi usługami. Znaczenie ma też stabilność strony i jej bieżące aktualizowanie i administrowanie. Bez dbania o stronę z czasem mogą pojawić się błędy, niektóre wręcz budzące negatywne emocje, kiedy np. w momencie zakupu pokazuje się błąd, a chwilę wcześniej podaliśmy numer swojej karty. Oznacza to, że samo SEO nie wystarczy, a odpowiedzią jest SXO! Czyli inaczej mówiąc, jest to optymalizacja doświadczeń użytkownika. Zbiór technik, które mają na celu zapewnienie jak najwyższej konwersji poprzez dostosowanie witryny do oczekiwań i preferencji szerokiej rzeszy internautów.

Znaczenie trafności SEO i dobrego UX

Komunikacja prowadzona na stronie, musi dawać użytkownikowi jasną odpowiedź na zadane w wyszukiwarce Google pytanie. Jeśli użytkownik wpisuje do Google hasło: telewizory o dużej rozdzielczości, a po kliknięciu w link powinien trafić na podstronę z takimi produktami. Jeżeli dzieje się inaczej jest to mamy nie tylko wysoki współczynnik odrzuceń, ale też zniechęconego do nas użytkownika. Zdarzają się osoby, które mówią, że SEO nie działa, mimo wysokich pozycji i ruchu, nic z tego nie mają. Może się tak zdarzyć w momencie, kiedy sklep czy strona www ma realizowane SEO bez określonego kierunku oraz spójności SEO z UX określanej terminem SXO. Pozyskiwanie klientów za pomocą Internetu, charakteryzuje się przez przede wszystkim kierowaniem ruchu na podstrony odpowiadające potrzebom użytkowników. Niestety często firmy skupiają się na jak najwyższym ruchu i najwyższych pozycjach na słowa kluczowe, które nie do końca, lub w ogóle, odpowiadają ich ofercie, ale za to posiadają duży wolumen zapytań. Dla przykładu firma oferująca balie nie powinna pozycjonować się na frazę wanna. Oprócz wysokiego ruchu trzeba też pamiętać o jego jakości i użyteczności witryny. Nasze treści muszą odzwierciedlać oferowane produkty i usługi, tak by trafiający do nas użytkownicy znaleźli to czego szukają i mogli łatwo skorzystać z oferty. Dlatego strona powinna być przyjazna dla użytkownika i posiadać odpowiednią nawigację oraz nie być przeładowana treścią. Odwiedzający ją użytkownicy mają być sprawnie prowadzeni do pożądanych działań konwersyjnych. Wszystkie te aspekty pozytywnych doświadczeń użytkownika odwiedzającego naszą stronę z linków organicznych terminem SXO.

Kto i jaki ma wpływ na pełne wykorzystanie potencjału SEO?

Jak zauważyliśmy powyżej pełne wykorzystanie potencjału pozycjonowania witryny, nie jest nigdy w pełni zależne od wykonywanych działań SEO. Wynika to z tego, że często założeniem SEO jest wprowadzenie domeny do TOP10 i na tym się kończy. Nie jest to właściwa praktyka, ponieważ by korzystać w pełni z potencjału ruchu z linków organicznych powinniśmy zadbać o właściwą strategie, ale też o fundament biznesu online jakim jest właściwe UX/UI strony. Często kwestia stabilności strony czy łatwości nawigacji jest zaniedbywana. Potencjalni klienci nie mogą odnaleźć się w gąszczu informacji, czy nawet odszukać menu, co powoduje opuszczanie strony. Rzeczą najważniejszą o której warto pamiętać, jeśli chcemy zwiększyć potencjał SEO, jest zadbanie o to, aby strona była dostępna użytkowo oraz przedstawiała oferowane produkty i usługi w sposób zrozumiały. Strona internetowa ma pozwolić łatwo zakupić produkty lub skontaktować się w celu skorzystania z usług. Główną przyczyną znikomych efektów z SEO mimo wysokich pozycji i ruchu jest niewielkie lub zerowe zaangażowanie w usprawnianie działania strony i dbanie o jej stabilność. Czasami nawet najlepiej wypozycjonowana strona www, czy sklep internetowy nie spełni swojej roli, jeśli SEO i UX nie będą działały w synergii tworząc model SXO.

Jak działania SXO wpływają wyższą efektywność pozycjonowania?

Potencjał pozycjonowania wynika z metod pozycjonowania, jakie się stosuje. Dość powszechną metodą jest zamieszczanie dziennie po kilka wpisów blogowych na stronę, aby mnożyć słowa kluczowe, które pokazują się w TOP10. Strona www generuje ogromny ruch, pokazuje się na setki słów kluczowych w TOP10, a jednocześnie generuje współczynnik odrzuceń na poziomie 95%. W takim przypadku, nie wykorzystujemy potencjału SEO nawet w 10%. Wynika to z faktu, że wpis na blogu jest sczytywany, ale nie zawiera wewnętrznego linkowania, nie proponuje zapoznania się z ofertą firmy bądź po prostu odpowiada na potrzebę wiedzy, a nie produktu czy usługi. Dla przykładu zakład mechaniki samochodowej umieszczający wpis o procedurze wymiany rozrządu w Golfie 1.9 TDI będą odwiedzać inni mechanicy, a nie osoby, chcące zlecić naprawę. Warto, aby treści strony kierował się na konkretne zapytania i nie tylko odpowiadały na nie, ale też proponowały usługi i produkty z nimi powiązane. Pozycjonowanie takie wymaga odpowiedniej strategii, więcej czasu i nakładów, lecz przy mniejszym ruchu, gwarantuje lepsze efekty biznesowe. Szybki efekt i wielka widoczność w połączeniu z ogromnym ruchem organicznym, często nie zawsze idzie w parze z efektem biznesowym. Oczywiście wskazane jest, aby strona www, czy sklep internetowy posiadały dobrą treść, ale też by na podstronach, gdzie znajduje się przystępnie prezentowana oferta. SXO to połączenie pozycjonowania z dbaniem o użyteczność strony. Realizowane w przemyślanej strategii i właściwie wdrażane staje się niezwykle efektywne na płaszczyźnie biznesowej.