Progressive Web App, czyli inaczej Progresywna Aplikacja Internetowa, jest to nowa generacja tworzenia aplikacji internetowych, która w ciągu kilku lat ostatnich lat zdobyła uznanie web developerów. Nowa technologia umożliwia imitowanie aplikacji mobilnej w naszej przeglądarce. To rozwiązanie wykorzystuje nowoczesną technologie tworzenia stron internetowych, a także zapewnia użytkownikowi, który odwiedza witrynę tworzoną w technologii PWA doświadczenie podobne do tego, które przynosi aplikacja mobilna.
Jakie zastosowanie ma PWA?
Mobilny rynek to blisko 5 miliardów urządzeń, w których mamy niezliczoną ilość aplikacji. Większość odbiorców uważa, że wygodniejsze jest korzystanie z aplikacji mobilnej, niż ze zwykłych stron internetowych. Jej celem jest zapewnienie najwyższej jakości odbioru stron internetowych przez wszystkie systemy operacyjne, bez względu na jakość połączenia z Internetem. Po wejściu na stronę typu PWA, zawartość aplikacji zapisywana jest automatycznie w pamięci urządzenia. Największą zaletą mobilek, jest ich szybkość i dostępność, która nie wymaga aktywnego łącza internetowego. Dodatkową zaletą są powiadomienia, które informują nas o wszelkich aktywnościach w naszych aplikacjach. To wszystko, tworzy znaczącą przewagę dla aplikacji mobilnych.
Najważniejsze zastosowanie PWA
Należy wspomnieć o praktycznym zastosowaniu PWA. Jeżeli strona napisana została w CSS + HTML + JS jest poprawna, jednak nie zapewnia tego, co proponuje aplikacja. Jeżeli spełnimy kilka poniższych wymagań możemy udostępnić ją użytkownikowi w sposób podobny do działania aplikacji (web push notifications, ikona na ekranie głownym itd.).
Wymagania:
- RWD
- Szybkie działanie
- Działa bez łącza internetowego – zastosowanie JS App lub po prostu informacja o braku połączenia
- Https (bezpieczeństwo danych jest najważniejsze)
Mając wszystkie powyższe wymagania, wystarczy prosta implementacja pliku manifest.json, który określi nam w jaki sposób nasza aplikacja będzie działać.
Cechy PWA:
- Niezawodność – ponieważ Progressive Web App muszą działań, nawet w sytuacjach, w których tracimy dostęp do sieci
- Niezależność – według wymogów, aplikacje PWA wyświetlane są bez konieczności używania przeglądarki, dodatkowo muszą działać na każdym urządzeniu
- Responsywność – musi być dopasowana do każdego urządzenia
- Bezpieczeństwo – aplikacje PWA obsługiwane jest przez protokół TLS, który szyfruje dane i monitoruje integralność
- Szybkość – strony PWA ładuje się szybko, nawet jeżeli połączenie z Internetem jest słabe
- Reaktywność – aplikacja szybko reaguje na ruch użytkownika
PWA, czyli zastępowanie aplikacji mobilnej?
W pewnym aspekcie aplikacja webowa PWA jest znacznie prostsza dla developera. Przede wszystkim wydanie aplikacji jest problematyczne w przeciwieństwie do naszej strony w PWA, która jest aktualizowana „na żywo”, kiedy tylko użytkownik odwiedzi stronę. Z pewnością aplikacja mobilna jest wygodniejsza i zapewnia szybsze działanie (min. ładowanie obrazów), lecz przy rosnącej szybkości łącza to akurat traci na znaczeniu. PWA staje się więc z dnia na dzień coraz bardziej rozsądnym rozwiązaniem.